Odborníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně budou v nové laboratoři zkoumat trendy ve výživě zvířat, bezpečnosti krmiv a pícninářství. Aktuálně vyvíjí a testují například perspektivní přírodní antibiotika s cíleným transportem do tenkého střeva. Laboratoř vznikla díky investici přibližně 1,5 milionu korun, oznámil mluvčí univerzity Filip Vrána.
Vědci plánují analyzovat obsah krmiv nebo pícnin, zaměří se třeba na aromatické látky, mastné kyseliny, některé vitamíny, aminokyseliny, ale také pesticidy či mykotoxiny. "Technické vybavení je napojené na výzkumné aktivity našeho ústavu, které jsou zaměřeny na aktuální témata v oblasti výživy hospodářských zvířat a pícninářství," uvedl Pavel Horký z Agronomické fakulty.
Vědci se zabývají mimo jiné cíleným transportem přírodních antibiotik až do tenkého střeva. "Toto řešení má za cíl překonat nestabilitu přírodních antibiotik ve vyšší části zažívacího traktu zvířat," řekl Horký.
Nyní vědci dolaďují poslední detaily výzkumu. Testují například stabilitu nově vyvinutých látek během technologického zpracování a skladování. Celý výzkum musí být hotov do září, kdy se chystá rozsáhlý pokus na brojlerech.
"Budeme hodnotit účinnost nově vyvinutých nanotransportérů na potlačení vlivu patogenních mikroorganismů a celkovou kondici a zdraví zvířat. Poznatky, které tento výzkum přinese, budou komerčně využívány," uvedl Horký k výzkumu, který podpořila Technologická agentura České republiky.*
Výživa je důležitý parametr pro chov zvířete. To se ví od samého začátku. Těší mě, že se věda zase někam posunula. Čekám na ten rok, kdy se začne vyrábět umělé maso a opravdu bude chutnat jako to, které dnes kupujeme z velkochovů. To bude naprostá revoluce. Věřím v tento průmysl.