Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je pět tisíc kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby. V chovu v Rohozné je 1400 výkrmových hus, 2200 hus chovného hejna, 800 výkrmových hus a 600 brojlerů.
Drůbež by podle nynějšího předpokladu krajských veterinářů měla být vybitá počátkem příštího týdne. "Pokud se utrácí větší množství drůbeže, tak se to musí zorganizovat," řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Chovatelé mají zakázáno drůbež porážet, přemisťovat nebo prodávat.
V Rohozné je jediná velká husí farma na Vysočině, která se zabývá i líhnutím housat. Husy se tam chovají od roku 1974. Chov dřív patřil zemědělskému družstvu, teď funguje jako rodinná farma. "Je nám to velice líto, ale bohužel musíme potvrdit informaci, že na naší farmě byla potvrzena ptačí chřipka. Což pro nás znamená, že nemůžeme odbavit žádnou z objednávek ode dnešního dne dál a bohužel přijdeme o všechna zvířata," uvedl farmáři na facebooku. Dodali, že chov plánují příští rok obnovit.
Nízce patogenní chřipka byla v ČR naposledy v chovu zjištěná v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V následujících případech, stejně jako v letošních ohniscích, šlo vždy o vysoce patogenní variantu.
Na Vysočině byla letos ptačí chřipka zjištěná v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Na postižené farmě nechali veterináři 20. února utratit okolo 300 kusů drůbeže.*