V obchodech se objevuje velké množství mražených ryb s výrazně vyšším obsahem vody

V obchodech se podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) objevuje nezvykle velké množství mražených ryb, které obsahují výrazně více vody, než deklarují výrobci na obalu. I proto se tomuto sortimentu hodlá inspekce věnovat v následujících měsících intenzivněji, řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Podle něj jde za posledních šest měsíců o šest závažných zjištění, což je nezvykle hodně. Řada výrobců nahrazuje až 50 procent rybího masa vodou či jinými složkami a dopouští se klamání spotřebitele. Běžně se tyto ryby objevují i v nabídce velkých řetězců, dodal.

K posledním zjištěním patří například tříkilové balení filet aljašské tresky v řetězci Makro. Čínský výrobce na obale uvedl, že hmotnost po odkapání vody je 2,4 kilogramu, ve skutečnosti byl obsah masa méně než 1,5 kilogramu, tedy pouze 46,7 procenta. Makro prodávalo také aljašskou tresku značky Aro od slovenského výrobce. Místo 80 procent masa obsahovala jen 70 procent, doplnil Kopřiva.

Na webu Potraviny na pranýři lze nalézt i další klamavě označené mražené ryby, zpravidla z Číny, ale také z Vietnamu či Estonska. Většinou se jedná o tresku, v jednom případě o rybí prsty a o pangasia. Tři výrobky inspekce odebrala v Tesku.

Při podobných zjištěních nařizuje SZPI prodejci stáhnout výrobek z prodeje a také zahajuje správní řízení o uložení sankce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down