V obchodní síti opět falšované mléčné výrobky z dovozu

Vzhledem k velkému počtu zjištění falšovaných mléčných výrobků z dovozu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokračuje v intenzivních kontrolách tohoto segmentu na tuzemském trhu. Typickým způsobem falšování je snížení podílu sušiny a tuku v sušině. Mléčný tuk je nejnákladnější složkou výrobku a snížení jeho podílu o několik procent zásadně mění charakter potraviny. Je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání spotřebitele. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Při aktuálních kontrolách inspekce zjistila následující šarže nevyhovujících mléčných výrobků:

Président Rondelé Noix de Dordogné –Čerstvý sýr s vlašskými ořechy z kraje Dordogne – s označením data použitelnosti do 26/07/16, distributor: Lactalis CZ, s. r. o., země původu: Francie. Výrobce uvedl podíl sušiny 45 %, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 42,6 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Penny Market s. r. o.

Light Philadelphia Smetanový sýr – s označením data použitelnosti do 10. 08. 2016, prodávající: Alimpex Food, a. s., země původu: Německo. Výrobce uvedl podíl tuku v sušině 38,5 %, laboratorní analýza ale potvrdila pouze 28,7 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Tesco Stores ČR a. s.

Tvaroh ochucený žampiony – s označením data použitelnosti do 07. 07., prodávající: Kaufland Česká republika, v. o. s., země původu: Německo. Výrobce uvedl podíl tuku v sušině 40 %, laboratorní analýza ale potvrdila pouze 36,5 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Kaufland Česká republika v. o. s.

Camembert Royal Loubek – s označením data minimální trvanlivosti do 21/06/2016, prodávající: Laktoimex spol. s r. o., Praha. Výrobce uvedl podíl sušiny 63 %, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 45,3 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Ahold Czech Republic, a. s.

Cheesy Singles witth Cheddar, 200 g, Tavený sýr se sýrem Cheddar – s označením data minimální trvanlivosti do 19. 06. 2016, výrobce: Bonifaz Kohler GmbH D-88161 Lindenberg, země původu: Německo. Výrobce uvedl podíl sušiny 49 %, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 47,3 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Billa, spol. s r. o.

S kontrolovanými osobami inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty. Vzhledem k trvale neuspokojivým výsledkům kontrol mléčných výrobků z dovozu bude SZPI i nadále držet vysokou intenzitu kontrol tohoto segmentu, upozornil Kopřiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down