
V České republice by letos mohla být velmi dobrá úroda česneku, zejména díky sněhu. Situace by mohla být horší v místech, kde byly holomrazy, řekl dnes v Buchlovicích na Uherskohradišťsku na celonárodním semináři o česneku šlechtitel a pěstitel Jan Kozák, přední český odborník na česnek.
"Kde byl sníh, tam se dá očekávat úroda velmi dobrá, protože to je pro česnek zcela přirozené prostředí. Česnek je v nezamrzlé půdě, koření a připravuje se, aby pěkně na jaře vyrašil," uvedl Kozák. "Podle mě tam, kde byly holomrazy a kdo sázel sadbu ze Španělska, tak bude mít asi problémy, ale to se ukáže až někdy v dubnu, teď se to ještě nepozná," řekl Kozák. Loni zemědělci podle údajů Českého statistického úřadu sklidili v Česku 835 tun česneku, výnos byl 3,58 tuny na hektar. Poslední dobrá sklizeň česneku byla podle Kozáka v roce 2013. Tehdy činil výnos podle statistiků 4,05 tuny na hektar. Podle pěstitele projde ročně českým trhem minimálně 5000 tun česneku. České pěstitele podle Kozáka již tak netrápí česnek z Číny jako v dřívějších letech. Do země nyní proudí zejména česnek ze Španělska, ten však má proti českému jinou chuť.*
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Já doufám, že bude letos hodně sněhu. Od kamaráda jsem totiž dostal sněhovou frézu, kterou jsem akorát musel trochu opravit, ale nebylo tam rozbitého nic zásadního. Všechno, co jsem potřeboval, jsem sehnal z https://www.kardanka.cz/ , tak ji musím v zimě využít. Manželka z ní totiž moc nadšená nebyla 😀 .