V oblasti s africkým morem už hejtmanství nemusí udržovat elektrické ohradníky

Veterináři v pondělí odvolali nařízení, na jehož základě muselo zlínské hejtmanství udržovat funkční elektrické ohradníky lemující část vysoce rizikové oblasti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku. Elektrické ohradníky byly loni v srpnu nainstalovány na více než deseti kilometrech. Kraj už nemusí udržovat ani výstražné tabule, které informují o zákazu vstupu do lesů, na pole a polní cesty v honitbách, kde se nákaza objevila. Zákaz vstupu do rizikové oblasti však zůstává v platnosti. Vyplývá to z informací, které Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila na své úřední desce.

Podle zástupce tiskového mluvčího SVS Petra Majera již funkčnost elektrických ohradníků končí. "Při plánovaném postupném rušení veterinárních opatření v zamořené oblasti by nebylo hospodárné na dobu několika měsíců tyto ohradníky obnovovat," uvedl Majer.  Na dalších 38 kilometrech kolem vysoce rizikové oblasti naopak zůstávají osazené pachové ohradníky. Myslivci navíc v uplynulých dnech dokončili jejich výměnu. V terénu osadili zhruba 7400 nových pachových ohradníků, které jsou jsou díky použité technologii šetrnější k životnímu prostředí. Staré pachové ohradníky skončí ve spalovně.  Pachové ohradníky o víkendu vyměňovali například členové Honebního společenstva Příluky - Lužkovice, práce jeho členové dokončili dnes. "Měli jsme na starost úsek dlouhý asi pět kilometrů. Pracovalo nás 12, v našem úseku bylo třeba nainstalovat asi tisíc kolíků," řekl myslivecký hospodář společenstva Jaroslav Hustý. Práce se obešly bez komplikací, myslivcům přálo počasí. Výměna pachových ohradníků přišla zhruba na 300 tisíc korun, kompenzaci myslivcům vyplácí ministerstvo zemědělství. V terénu by podle Majera měly vydržet až do konce roku, především kvůli očekávané podzimní migraci divokých prasat. "Koncem října začíná u černé zvěře říje. Především samci při ní migrují na velké vzdálenosti, a vzniká tak riziko zavlečení nákazy na další území," řekl Majer.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 22MB (4.4% of 500MB)