V obnovitelných zdrojích nejasno

Ekonomičtí ministři brzy předloží vládě návrh společné strategie, jak postupovat v oblasti podpory obnovitelných zdrojů. Konkrétní opatření však vláda nezveřejní, dokud problém neprojedná se členy zainteresovaných stran, včetně výrobců a distributorů solární energie. Uvedl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády předseda vlády Petr Nečas. Kvůli boomu solárních elektráren v souvislosti s garantovanou vysokou výkupní cenou této energie se od příštího roku očekává výrazné zdražení elektřiny.

Nečas sdělil, že vláda chce tento problém koncepčně řešit a bude jednat také s podnikatelskou sférou, které se to týká. Podotkl, že možnosti josu ale velmi omezené. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka vláda svou strategii promítne do zákona o obnovitelných zdrojích, který určí vhodný mix a výnosnost těchto zdrojů.
Zdražení elektřiny v příštím roce se odhaduje na desítky procent. Podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslava Němečka bude až na konci září možné zhruba určit, o kolik se v roce 2011 zvýší příspěvek na obnovitelné zdroje, což bude pro koncové ceny elektřiny nejvýznamnější faktor.
Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Nový zákon umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud, což by mělo obor stabilizovat. Úřad bude moci ale novou legislativu použít až v příštím roce a mnozí podnikatelé se tak snaží zapojit své zdroje ještě letos, aby mohli vydělat na výhodně nastavených podmínkách. Vláda chce podle Kocourka najít pro prudký rozvoj obnovitelných zdrojů efektivní brzdné mechanismy. Ministři se k projednání podpory obnovitelných zdrojů znovu vrátí příští týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *