V Olomouckém kraji končí žně, výnosy jsou o desetinu nižší

Zhruba o deset procent nižší výnosy obilí než v loňském roce mají letos zemědělci v Olomouckém kraji, kde jsou už sklizeny čtyři pětiny polí s obilninami. Zatímco loni na konci sklizně činil v kraji průměrný hektarový výnos obilí 6,47 tuny, tak letos je zatím 5,86 tuny. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Letošní úrodu obilí poškodilo velmi teplé a suché počasí, které zasáhlo Českou republiku již na jaře. Zemědělci obilniny v Olomouckém kraji letos pěstovali na 91 500 hektarech polí, přičemž sklizeno je zhruba 75 000 hektarů polí. Sklizený už je takřka veškerý ozimý ječmen a v závěru je také sklizeň ozimé pšenice a jarního ječmene. Více než polovinu polí ještě musí farmáři sklidit v případě jarní pšenice, žita, ovsa a tritikale.

Pole s řepkou letos v Olomouckém kraji zabírala plochu 27 457 hektarů a sklidit zbývá posledních několik desítek hektarů. Průměrný hektarový výnos u řepky vzrostl z loňských 3,21 tuny na 3,41 tuny, Letošní úrodu obilí podle farmářů poškodilo velmi teplé a suché jaro, které negativně ovlivnilo růst a zrání obilných klasů. Žně ve srovnání s loňskem začaly v Olomouckém kraji s dvoutýdenním předstihem už v závěru června. Zatímco loni na začátku srpna byla v kraji sklizena pouze polovina polí, letos na konci července kombajny posekaly 81 procent obilných lánů.
Také loňskou úrodu obilí v Olomouckém kraji výrazně poškodilo sucho. Průměrný hektarový výnos obilí byl loni zhruba o půl tuny nižší než v roce 2016, který se vyznačoval dobrou úrodou. Zatímco v roce 2016 činil 6,98 tuny, tak loni klesl na 6,47 tuny. Průměrný výnos řepky se v loňském roce snížil z 3,9 tuny v roce 2016 na 3,21 tuny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down