V Olomouckém kraji začala sklizeň chmele, výnos je zatím podprůměrný

Výnos chmele bude letos menší, jeho kvalita je ale dobrá, vyplývá podle předsedy Zemědělského družstva Kokory Vladimíra Lichnovského z prvních dnů sklizně. Družstvo je největším producentem chmele v Olomouckém kraji. Pěstuje ho na 193 hektarech, což je třetina z celkové plochy. Po dvouletém výpadku kvůli pandemii covidu-19 sezonní práce při sklizni opět obstarávají především cizinci, doplnil Lichnovský.

Na začátku tohoto týdne sice zahájení sklizně přeťalo deštivé počasí, dnes se již ale opět ve chmelnicích naplno pracuje. "Zatím to vypadá, že úroda bude podprůměrná, šišky jsou velmi drobné. Je to dáno tím horkem, které bylo v červnu a v červenci. Kvalita je ale zatím dobrá. Takže výnos podprůměrný a kvalita dobrá, to jsou poznatky z prvních třech dnů sklizně," uvedl Lichnovský.
Podruhé zemědělci sklízejí chmel i z nově osázených chmelnic, které před dvěma lety poničila silná bouřka provázená větrem. V Nelešovicích a v oblasti Kokor zničila celkem 16 hektarů chmelnic, pohroma tehdy přišla týden před zahájením sklizně, kdy jsou porosty nejtěžší. Škody byly odhadnuty na zhruba 20 milionů korun. "Vše je již obnoveno, chmel je již v plodném stavu. Je již přesázen a už se sklízí. Letos nás zatím žádná přírodní katastrofa nepotkala," doplnil předseda družstva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down