V osmi prodejnách dvacet tři pochybení

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) aktuálně zjistila v osmi provozovnách celkem 23 pochybení při nabízení a prodeji potravin. Mezi opakovaně zjišťované nedostatky patří nabízení zboží s prošlým datem použitelnosti a prodej potravin nevhodných k lidské spotřebě. Inspektoři dále našli potraviny, u kterých prodejce nebo výrobce deklaruje neodpovídající složení. Informoval o tom mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Závažné porušení bezpečnosti prodeje zjistila inspekce v provozovně ROSA market s.r.o. na Nádražní ulici ve Velkých Pavlovicích, kde obchodník nabízel uzeniny pět dnů po uplynutí data použitelnosti a přitom je u obslužného pultu označil za čerstvé. Porušení bezpečnosti SZPI nalezla i v prodejně LE TRONG SON v obci Středoluky na západním okraji Prahy. Nevyhovující chladicí zařízení udržovalo uzenářské výrobky při teplotě okolo 14°C, přestože daný sortiment vyžaduje skladování při teplotách 0–5°C. Potraviny byly proto vyhodnoceny jako nevhodné k lidské spotřebě a inspekce okamžitě uložila zákaz uvádět je do oběhu.
Zboží nebezpečné pro alergiky kontrola zjistila v prodejně Tesco Stores ČR a.s. v Těšínské ulici v Opavě. Personál umístil k výrobku „párky s telecím masem“ nápis a logo Bez lepku. Z průvodní dokumentace přitom vyplývá, že produkt obsahuje lepek a ve složení je uvedena pšeničná mouka. Dále prodejna společnosti Ahold Czech Republic a.s. na Komenského ulici v Boskovicích nabízela Kuřecí pekáč s bylinkami s výrazným nápisem na etiketě Bez E-ček. Ve složení potravin je ale uvedeno několik přídatných látek a spotřebitelé tak byli uváděni v omyl.
Inspekce rovněž zakázala uvádět do oběhu potraviny, u kterých zjistila přítomnost cizorodých látek a škůdců. Jednalo se o čtyři druhy rýže v prodejně Toan Tran Van na Masarykově náměstí v Letovicích, kde 40 kg potraviny obsahovalo živé larvy i dospělé jedince mola. Prodejna společnosti Kaufland Česká republika v.o.s. na Sokolovské ulici v Karlových Varech měla v nabídce balený cukrářský výrobek Vem si s oříškovou příchutí, který byl viditelně napaden plísní. Celkem bylo staženo 13 083 balení.
S uvedenými provozovateli bude zahájeno správní řízení o uložení sankce, poznamenal Kopřiva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *