V Pardubickém kraji bude zemědělcům sloužit nová poradenská společnost Agrovenkov

Nové informační středisko pro zemědělce Pardubického kraje Agrovenkov se sídlem v Chrudimi by mělo od září zahájit činnost. Obecně prospěšná společnost má být výdělečná a bude poskytovat zemědělcům poradenskou činnost. Bude jim pomáhat se žádostmi a přípravou projektů pro poskytnutí dotací z Evropské unie. Dále bude pořádat odborné semináře, uvedl krajský radní pro rozvoj venkova Petr Šilar.

Na hospodáře čekají v unii řádově desítky milionů korun na ornou půdu, travní porosty a sady. V Pardubickém kraji požádaly o dotace z evropských fondů na výměru obhospodařované půdy již stovky farmářů. Získané peníze mohou být pro zemědělce totiž významnou vzpruhou. V členských státech unie neexistují zemědělci bez dotací, dodala pracovnice Zemědělské agentury v Pardubicích.
Bez dotací se však musí zatím obejít například majitelé půdy o ploše nižší než hektar. Likvidace jim však nehrozí, soudí ředitel agentury na Svitavsku Bohuslav Lapáček. Pokud se vyskytuje zemědělec, který má výměru pod jeden hektar, tak spíše uvažuje o tom, že v budoucnosti bude chtít půdu třeba zalesnit, podotkl. V tomto případě by dotace měly směřovat i na nižší plochy než v případě zemědělské půdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *