14.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Pardubickém kraji klesl letos průměrný výnos obilovin o půl tuny

O půl tuny na 4,14 tuny klesne letos proti loňsku průměrný výnos obilovin v Pardubickém kraji, kde končí žně. Kvalita úrody není valná, potravinářské pšenice je málo. Farmáři se sice nyní snaží s obchodníky vyjednávat, ale ceny se pohybují pod hranicí státního intervenčního nákupu, který u potravinářské pšenice činí 101 eur za tunu, což je v přepočtu asi 2900 korun, uvedl ředitel krajské agrární komory Václav Kroutil.

Podle Kroutila nemohou zemědělci za úplný balast, který nemá žádnou hodnotu, požadovat 3000 korun. Zároveň nabádá pěstitel, kteří mají zrno kde uskladnit, aby nespěchali s prodejem pod cenou. Kvůli špatné sklizni bude po obilí poptávka v celé Evropě.
Celkem se v zemi sklidí asi 5,85 milionu tun základních obilovin, což bude druhá nejnižší úroda za posledních pět let. Komoditní rada agrárníků proto požaduje od státu vyplacení kompenzací za zaorávky obilovin postiženým podnikům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down