23.04.2012 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Pardubickém kraji očekávají nižší sklizeň

Zemědělci v Pardubickém kraji očekávají letos nižší sklizeň než minulý rok. Na plodinách se nepříznivě projevily únorové holomrazy. Část osetých ploch bylo kvůli tomu nutné zaorat. Uvedla to ředitelka Krajské agrární komory Vanda Rektorisová.

"Zaorávky v průměru dosahují asi deseti procent, podle lokality a osiva ale někde i 80 procent. Nejvíce to odnesly francouzské ozimé pšenice," uvedla Rektorisová. Poškozeny byly také porosty řepky a ozimého ječmene. Zemědělci v regionu tak museli zaorat 1100 hektarů a dalších 1800 hektarů dosévali. Navíc se vyskytla spála u cukrové řepy, kterou bylo rovněž nutné zaorat. "Pravděpodobně bude letos nižší sklizeň obilovin. Jařiny mají obecně nižší výnosy než ozimy," řekla Rektorisová. Se zaoráváním a dosíváním ploch zemědělci dlouho vyčkávali. Doufali, že se alespoň část osiva ujme. Nyní již nápravu škod dokončují, jako poslední vysévali kukuřici.
Minulý rok byla sklizeň v Pardubickém kraji nadprůměrná. U obilovin byl z hektaru průměrný výnos 5,5 tuny, což bylo meziročně o 17 procent více. V dlouhodobém porovnání však byly výnosy obilovin průměrné, s výjimkou jarní pšenice a jarního ječmene, kterých se sklidilo více. Kvůli únorovým holomrazům museli letos zemědělci zaorávat ozimé plodiny také v Plzeňském kraji. Týká se to až pětiny ploch osetých ozimou pšenicí, ječmenem a řepkou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down