V Pardubickém kraji se vloni snížily stavy prasat a drůbeže

V Pardubickém kraji se vloni téměř nezměnily počty chovaného skotu, na konci roku jej bylo 110 493 kusů, což představuje meziroční nárůst o 0,2 procenta. O 0,4 procenta vzrostla i produkce mléka, s hodnotou 303,9 milionu litrů byla nejvyšší od roku 2001. Snížily se naopak stavy prasat a drůbeže, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Prasat ubylo ze 167 654 kusů v roce 2021 na 155 412 na konci roku 2022, což je snížení o 7,3 procenta. Největší podíl na celkovém úbytku, a to více než třetinový, tvořila kategorie prasat na výkrm. V mezikrajském srovnání podle velikosti chovů prasat se Pardubický kraj zařadil na třetí příčku, a to za kraje Vysočina a kraj Středočeský včetně Hlavního města Prahy.
Dlouhodobě patří zemědělci v Pardubickém kraji mezi nejvýznamnější chovatele drůbeže, producenty vajec a drůbežího masa. Stavy drůbeže v regionu byly k na konci roku 2022 v mezikrajském srovnání třetí nejvyšší, činily 4,497 milionu zvířat, což představovalo téměř pětinu republikového úhrnu. V porovnání s rokem 2021 byl v chovech drůbeže v kraji zaznamenán úbytek zvířat o 108 000 kusů, tedy pokles o 2,3 procenta. V celé zemi byl propad v chovech drůbeže ještě výraznější a činil 7,9 procenta.
V celkových chovech drůbeže v Pardubickém kraji tvořily nosnice třetinový podíl a dosáhly počtu 1,479 milionu kusů, což byla na konci roku 2022 nejvyšší hodnota ve srovnání krajů. V meziročním srovnání byl na celostátní úrovni zaznamenán pokles ve stavech nosnic o 8,2 procenta, úbytek byl v sedmi krajích, přírůstek v šesti. Produkce konzumních vajec v kraji se ve srovnání s rokem 2021 snížila téměř o pětinu na 359,5 milionu kusů, což představovalo podíl 23,5 procenta z republikového úhrnu a druhý nejvyšší počet za Středočeským krajem spolu s Prahou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down