10.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V parku se zasáhne proti kůrovci

Tradiční lesnické metody boje proti kůrovci by se podle nového ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského měly používat i v dosud bezzásahových zónách parku. Stráský to řekl dnes na zasedání Sdružení obecních a soukromých lesů (SVOL) ve Vimperku. SVOL, který sdružuje i majitele lesů v blízkosti parku dlouhodobě na nebezpečí rozšíření kalamity upozorňuje. „V zónách, kde se dosud nezasahovalo, se musí zasáhnout, a zasáhnout hlavně včas," prohlásil předseda SVOL Jan Kučera. Podle Stráského se kalamita může „zastavit jedině tím, že se posune čára, rozšíří území, ve kterém se zasahuje proti kůrovci tradičními lesnickými metodami, kombinovanými metodami ochrany přírody, nebo-li chemii musíme někde nahradit něčím jiným, abychom měli jistou šanci, že během dvou let se počet vytěžených kubíků, tedy stromů sežraných kůrovcem, sníží. Konkrétní kroky zveřejní ředitel parku v příštích dnech. Tyto kroky mu doporučila expertní skupina, v níž mají vlastníci obecních a soukromých lesů významné postavení. Závěry budou vycházet z aktualizované zprávy expertní skupiny jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly.

 V parku je 12 procent lesů, které nepatří státu. Jde převážně o lesy dvou obcí - Volar a Kašperských Hor. Ty odmítaly, aby jejich lesy byly součástí parku. Kolem parku je pak podle Kučery mnoho dalších nestátních vlastníků lesů, jejichž majetky jsou vážně ohroženy kůrovcem.
V lesích v majetku správy parku a chráněné krajinné oblasti se v roce 2010 vytěžilo rekordní množství kůrovcem napadeného dříví. Zpracovalo se 347 000 metrů krychlových, což je o 16 procent více než v roce předcházejícím a nejvíce ve dvacetileté historii parku. Někteří odborníci se domnívají, že gradace kůrovce loni vrcholila a počet napadených stromů by již mohl letos začít klesat. Nynější vedení parku i experti SVOL mají jiný názor.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down