V pátek končí lhůta pro podání žaloby na EK kvůli sankci za chyby v dotacích

V pátek skončí lhůta, do kdy může Česká republika podat žalobu na Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pokutě více než 82 milionů korun týkající se chyb v zemědělských dotacích. Její součástí je také sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše ve výši zhruba 746 tisíc korun. Na programu středečního jednání vlády zatím takový bod není a ministr zemědělství Zdeněk Nekula podle svého dřívějšího vyjádření ani neočekává, že ČR žalobu podá. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) podání žaloby doporučil.

Prováděcí rozhodnutí, které vyměřilo Česku sankci kvůli chybám v dotacích, dostal SZIF v červnu. Tehdy informoval o tom, že začala běžet lhůta, dokdy lze podat proti rozhodnutí žalobu. Podle mluvčí fondu Luďky Raimondové je lhůta dva měsíce a deset dní od vydání rozhodnutí.

Ministerstvo zemědělství (MZe) již dříve uvedlo, že o případném podání žaloby rozhodne vláda. Poslední termín, kdy tak může učinit, je tedy na nadcházejícím jednání, které se koná tuto středu. SZIF vládě doporučil žalobu podat, aby fond získal jasné právní rozhodnutí, jak postupovat v oblasti střetu zájmů veřejného činitele jak u nenárokových, tak i přímých nárokových dotací.

"SZIF chce i nadále konat s péčí řádného hospodáře a jednat takovým způsobem, aby ČR nevznikla žádná škoda," uvedl fond. Upozornil také na to, že podle zákona o střetu zájmů "je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla".

Nekula nedávno v Českém rozhlase řekl, že s variantou podání žaloby vláda nepočítá. V České televizi také zmínil, že kvůli střetu zájmů by mohla ČR vyžadovat po Agrofertu z Babišových svěřenských fondů vrácení až 4,5 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down