V Plzeňském kraji už je v silech veškeré obilí i řepka

V Plzeňském kraji, kde začaly žně počátkem července, už sklidili farmáři veškeré druhy obilí i řepku, vyplynulo z údajů ministerstva zemědělství (MZe). Hektarové výnosy byly průměrné, stejně jako kvalita zrna, řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma.

Ozimou pšenici, hlavní plodinu žní, sklidili letos zemědělci z 59 309 hektarů, což tvořilo 56 procent plochy oseté v regionu obilninami. Její výnos činil podle MZe 6,12 tuny z hektaru, což je o 0,15 tuny méně než loni. Šlo o čtvrtý nejnižší výnos mezi 13 kraji, horší byly jen Jihomoravský, Ústecký a Karlovarský kraj. Průměrný výnos této plodiny v ČR činil 6,33 t/ha, což je meziroční pokles o 0,47 tuny.
Průměrný výnos ozimého ječmene, který letos rostl v plzeňském regionu na 17 398 hektarech, činil 5,98 tuny na hektar, což je meziročně o šest procent víc. Republikový výnos byl vyšší a činil 6,31 t/ha.
Řepku sklidili farmáři v kraji z 27 876 hektarů. Její výnos 3,12 tuny na hektar byl o pět procent vyšší než loni, ale třetí nejhorší skóre mezi kraji po jihomoravském a karlovarském regionu. Republikový průměr byl 3,38 t/ha.
Jarní pšenice, sklizená letos v Plzeňském kraji z 3457 hektarů, měla velmi solidní výnos 5,42 tuny z hektaru, průměr ČR byl 5,14 t/ha. Výnos ječmene jarního byl naopak po Karlovarském kraji druhý nejhorší s výnosem 4,89 t/ha, průměr ČR činil 5,49 t/ha. V Plzeňském kraji ho zemědělci vyseli na 8964 ha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down