V Plzeňském kraji začaly žně, výnosy budou jako loni podprůměrné

V Plzeňském kraji naplno začaly žně. Farmáři v nižších polohách na jihu Plzeňska zahájili dnes sklizeň ozimé pšenice a hrachu. Výnosy budou kvůli vedrům, stejně jako loni, podprůměrné. Uvedl to Pavel Netrval, předseda představenstva akciové společnosti Lukrena, která hospodaří zhruba na 2700 hektarech orné půdy a celkově na 3300 hektarech.

"Nevypadá to úplně nejlépe, je to podeschlé, jako loni. Sláma je ještě zelená, živá, ale zrno už je úplně uschlé. Vinou veder, co panovaly těch 14 dní, to nedozrálo přirozeně a zaschlo to," uvedl. Výnosy budou podle Netrvala stejně jako loni špatné. Výnos pšenice, kterou má firma na 1200 hektarech, odhaduje pod šesti tunami z hektaru, dlouhodobý průměr mívala Lukrena kolem osmi i více tun. Výrazný nedostatek vláhy trápí firmu třetí rok po sobě. "Problémy máme v obilovinách, ale hlavně v objemovém krmení, tedy senáže a siláže," uvedl Netrval. Hrách také zaschnul, v běžných letech ho firma sklízí až ve druhé polovině července. Také podprůměrná sklizeň, dodal.
Ozimý ječmen Lukrena sklidila z malé plochy 30 hektarů minulý týden. Výnosy, kolem 6,6 tuny z hektaru, byly také slabší, zhruba o deset procent proti standardnímu průměru. "Jeho výhodou bylo, že dozrával v době, kdy začala 35stupňová vedra, takže jim utekl," uvedl Netrval.
Podle původních republikových prognóz měla být letošní sklizeň lepší než loni a ceny měly klesnout. "Před žněmi se vždy sníží, ale není to tak razantní, jak si všichni mysleli," uvedl Netrval. Cena pšenice se nyní drží pod 4000 Kč/t.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down