V Podkrkonoší se objevili málo plaší vlci, kraj vyzval veřejnost k obezřetnosti

V Podkrkonoší se v posledních týdnech objevili vlci s menší mírou plachosti. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) byli v regionu opakovaně pozorováni jeden až dva vlci, kteří se přiblížili do vzdálenosti 30 až 40 metrů od člověka. Královéhradecký kraj proto upozornil obce a veřejnost na Trutnovsku a také na Rychnovsku na výskyt vlků s menší mírou plachosti. Řekl to mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Atypické chování bylo podle hejtmanství zjištěno u vlka či vlků v katastru obce Arnultovice a v dalších obcích v okolí. Situace proto podle hejtmanství a AOPK vyžaduje zvýšenou pozornost a monitoring oblasti.

"Jedná se o chování zřejmě mladých vlků, kteří jsou zvídaví a méně ostražití. V této situaci lze doporučit jakékoli plašící metody, které napomohou k tomu, aby vlci pochopili, že přibližovat se člověku je nežádoucí," uvedl náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek.

Lidé by podle něj měli mít psy při procházkách v přírodě na vodítku. V případě setkání by se měli vlka pokusit vyplašit hlukem či házením předmětů. "V každém případě je třeba, aby lidé byli při setkání s vlkem obezřetní. Snížená míra plachosti neznamená, že se jedná o krotké a ochočené zvíře. Důrazně nedoporučuji snažit se vlky krmit nebo jim ve volné přírodě zanechávat možnou potravu či zbytky jídla," uvedl Bělobrádek, který je původním povoláním veterinář. Chovatelům hejtmanství doporučilo, aby zvýšili ochranu hospodářských zvířat.

Na menší plachost vlků nedávno upozornili i zoologové Správy Krkonošského národního parku. Podle odborníků je ale takovéto chování časté u mladých vlků, kteří opustili smečku a nemají zkušenosti dospělých jedinců. Až zestárnou, jejich smělé chování ustane, uvedli zástupci Správy KRNAP. Nejčetnější pozorování vlků bylo v oblasti mezi Mladými Buky, Janskými Lázněmi a Rudníkem, jehož součástí jsou i Arnultovice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down