V Pohořelicích na Brněnsku zahájí stavbu protipovodňových opatření

V Pohořelicích na Brněnsku má ještě v lednu začít stavba protipovodňových opatření. Hotová mají být v dubnu 2019, budou stát 50 milionů korun a mají město ochránit před stoletou vodou. S ochranou se počítá mimo město i v něm. Uvedl to mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Stavět se budou hráze, zídky a takzvané průlehy, které budou vodu odvádět do řeky Jihlavy. Celková délka protipovodňových opatření bude 6,5 kilometru, z toho 5300 metrů budou tvořit hráze. Devatenáct stavebních objektů bude v zastavěné části města a devatenáct bude mimo. Opatření jsou navržená na ochranu před stoletou vodou, která odpovídá průtoku 384 metrů krychlových za sekundu, uvedl Antonín Tůma, který je pověřený řízením Povodí Moravy. Průměrně se průtok pohybuje okolo dvanácti metrů krychlových za sekundu.

Stavba má zaručit ochranu zastavěnému území včetně rozvíjejících se průmyslových zón. Systém naváže na již vybudovanou hráz v sousedních Cvrčovicích, dále povede po severovýchodní hranici města kolem tamních rybníků Moravského rybářského svazu a podél Brněnské ulice až za tiskárnu CPI Moravia Books. Tam se stočí jižním směrem k dálnici D52, jejíž násep bude poprvé v historii využitý jako protipovodňová bariéra. Kopírováním koryta Jihlavy skončí stavba v polích ve směru na Přibice, popsal bariéru starosta Josef Svoboda.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *