24.01.2002 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Polné spustili novou sýrařskou linku

Linku na výrobu sýra za 8,6 miliónu korun, která vyšší výtěžností mléka přinese roční úsporu nejméně 600.000 korun, uvedla do provozu Mlékárna v Polné. Řekl to ředitel podniku Josef Kvasnička s tím, že firma na její výstavbu získala v rámci podpory malého a středního podnikání bezúročnou půjčku 1,5 miliónu korun.

"Nová linka z Německa je nejmodernějším zařízením na výrobu balkánského sýra na světě. Díky ní budeme vyrábět ve vyšší kvalitě a levněji," řekl Kvasnička. Podle něj se do budoucna mlékárna zaměří na výrobu menších sérií sýrů s vysokou kvalitou. Mlékárna se dosud specializovala na výrobu přírodních sýrů včetně kozích. Loni jich z 20.000 litrů mléka vyrobila 2260 tun. Polovinu produkce představují polotvrdé sýry typu Eidam, balkánského sýra se vyrobilo 750 tun a pařeného sýra 160 tun. Polovina polenských sýrů jde na vývoz, především do zemí bývalé Jugoslávie, na Blízký východ a do Moskvy. Na vyvážené sýry dostává podnik dotaci čtyři až šest korun na kilogram. Podnik, který v období l998 až 1999 vykazoval ztrátu, hospodaří v posledních dvou letech s mírným ziskem. Tržby za loňský rok meziročně vzrostly o téměř deset procent na 270 miliónů korun. Mlékárna Polná s.r.o. zaměstnává 74 lidí. Základní jmění činí 100.000 korun. Společnost vlastní Josef Kvasnička se synem, kteří ji koupili v přímém prodeji v roce 1998.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down