V Polsku žije opuštěné stádo krav, přes protesty má být utraceno

V Polsku se už řadu týdnů debatuje o osudu opuštěného stáda krav ze západu země, které po mnoho let žije volně u malé vísky Deszczno nedaleko města Gorzów Wielkopolski. O zvířata se dlouhodobě nestará veterinář, a tak v pondělí šéf polské veterinární správy rozhodl o jejich porážce. Proti tomu protestují polští ochránci zvířat. Žádali i předsedu vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, který je známým milovníkem zvířat, aby se zasadil o jejich záchranu.

O krávy se před více než deseti lety přestal starat jejich majitel, kterého se úřadům nepodařilo celé roky přesvědčit, aby se stádu začal znovu věnovat. Na zvířata, která nekontroloval veterinář, si kvůli možné nákaze stěžovali místní chovatelé krav, opuštěný dobytek také ničil plodiny na polích. Podle portálu onet.pl se oficiálně hovoří o tom, že stádo čítá asi 170 kusů, ve skutečnosti to je ale 185 kusů, mezi nimi řada telat. Nyní se nacházejí v ohrazeném prostoru.
O utracení zvířat nejdříve rozhodl regionální šéf veterinární správy, pak toto rozhodnutí potvrdil soud v Gorzowě Wielkopolském. Tvrdili, že vzhledem k neznámému zdravotnímu stavu i nejasné zdravotní minulosti zvířat není možné je dále chovat. V pondělí porážku zvířat odsouhlasil i předseda polské státní veterinární správy a ministerstvo zemědělství na ni už před časem vyčlenilo 350 000 zlotých (2,1 milionu korun).
S usmrcením zvířat se nemohou smířit ochránci zvířat, kteří stádo v posledních týdnech hlídají. Zástupci sdružení Archa pro zvířata tvrdí, že našli lidi, kteří by se krav chtěli ujmout a že prý splnili podmínky, které organizace stanovila. Šlo jí o to, aby zvířata měla zjištěný "domov" do konce života a aby se dále nerozmnožovala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down