V pondělí začíná elektronický příjem žádostí o dotace z programu Dešťovka

Elektronický příjem žádostí do zcela nového, pilotního a celorepublikového programu určeného na hospodaření s dešťovou vodou – Dešťovka, startuje 29. května v deset hodin. Lidé si budou moci v rámci tohoto programu požádat o dotaci na nádrže pro zachytávání dešťové vody a její využití na zálivku nebo v domácnosti, například na splachování toalety. Jedna domácnost může dostat až 105 tisíc korun.

Elektronický příjem žádostí začne v pondělí na stránkáchwww.dotacedestovka.cz. Státní fond životního prostředí ČR, který stránky i program spravuje, posílí nejenom svůj IT systém, ale i provoz na krajských pracovištích, která budou došlé žádosti vyřizovat. Vše se tedy obejde bez front. Žadatelé nejdříve odešlou žádost elektronicky a pak už stačí jen do pěti dnů doručit žádost a její přílohy osobně nebo poštou na kterékoli z třinácti krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí (SFŽP ČR). Ministr životního prostředí Richard Brabec upozornil, že v první vlně je pro program vyčleněno sto milionů korun. Odhaduje, že stačí na tři až pět tisíc žádostí. Na základě zájmu, ale také podle kvality žádostí, které fyzicky přijdou, bude ministerstvo uvažovat o přidání dalších peněz.

„O dotaci si mohou požádat lidé po celé České republice. Jen ten nejjednodušší systém, spočívající v pořízení nádrže na dešťovou vodu, kterou budou lidé využívat pouze na zalévání zahrady, podpoříme jenom v oblastech, ve kterých se již nyní potýkají s kritickým nedostatkem vody, podotkl Brabec. Zda konkrétní obec patří podle kritérií programu mezi suchem postižené oblasti, lidé doloží v rámci žádosti o dotaci buď formou písemného stanoviska obce, nebo odkazem na veřejně dostupné dokumenty (například na webových stránkách obce). Nově mají zájemci také možnost nahlédnout do “živého“ seznamu již ověřených obcí, který pro ně SFŽP ČR vede. Tam jsou postupně zapisovány informace z obcí podle toho, zda spadají, či nespadají do suchých oblastí a zda již tuto informaci podaly na SFŽP ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře k článku

  1. Já jsem o dotaci na nádrž na dešťovou vodu nežádal. Myslím si, že bych ji stejně nedostal a těch ušetřených pár korun mi nestálo za to, abych se zabýval s vyřizováním dotace. Nádrž je ale super. Manželka ji využívá na zalévání, takže zalévá zadarmo. Letos jsem k nádrži ještě dokoupil hydrostatický digitální hladinoměr z https://eshop.afriso.cz/destova-voda/c-213 , abychom věděli, kolik v ní je vody.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down