26.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V potravinářském průmyslu se mírně zvedly tržby

Podle předběžných údajů MZe loni meziročně stouply tržby potravinářského průmyslu v ČR o 1,5 procenta na 229 miliard korun. Podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka nicméně tržby tohoto odvětví již tři roky v podstatě stagnují. Důvodem je podle něj mimo jiné zostřená konkurence na trhu po vstupu do EU.

Česká republika loni v zahraničním obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty vykázala deficit 32,7 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 30 procent. Zatímco vývoz stoupl o procento, dovoz se zvýšil o osm procent. Například Agrární komora soudí, že se prohlubování záporného salda nezastaví, mimo jiné proto, že některé obchodní řetězce omezují nákup českých potravin, třeba masa.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič k tomu uvedl, že stát těžko může na jednotném evropském trhu bránit dovozům. Může jen důsledně kontrolovat dodržení všech kvalitativních norem a stanovených podmínek. Také pro podporu exportu v rámci EU ministr moc možností nevidí. "Budeme ale hledat cesty, jak otevírat trhy v zemích mimo unii," dodal.
Na propagaci domácích potravin dal v loňském roce stát přes 200 milionů korun. Jádrem programu je značka kvalitních produktů Klasa. Podle Gandaloviče je otázkou, do jaké míry se podaří Klasu udržet v nynější podobě. EU totiž tlačí na to, aby byl vypuštěn důraz na domácí původ propagovaných produktů. Potravináři žádají především jasný plán a strategii propagace.
Na podporu potravinářství má jít letos z národních zdrojů 310 milionů korun proti loňským 250 milionům. Vyšší příděl mohou čekat zpracovatelé také z evropských peněz, které spadají pod MZe. Na sedm let je pro ně v programu rozvoje venkova včetně národních peněz určeno 3,8 miliardy korun, tedy v průměru přes 500 milionů korun ročně.
Potravinářství loni zaměstnávalo 105 tisíc lidí, o 3,2 procenta méně než v roce předchozím.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down