20.08.2018 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V povodí Moravy je sucho na 78 stanicích ze 196

Povodí Moravy eviduje k dnešku na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku. Vysoké teploty trvající od dubna a dlouhodobý deficit srážek způsobuje další problémy, kterými jsou úhyny ryb, klesající hladina vodních nádrží, vysychání slepých ramen, pokles hladiny podzemních vod a zákazy odběrů povrchových vod, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vodohospodářům nezbývá nic jiného, než čekat na srážky. Nejhůř jsou na tom řeky, které nelze nadlepšovat upouštěním vody z přehrad. Velké toky sice na suchu na rozdíl od mnohých potoků nejsou, ale vody je v nich velmi málo. Na Bečvě klesly průtoky pod 20 procent srpnového průměru. Kvůli tomu vydala města Přerov, Vsetín i Valašské Meziříčí opatření omezující nakládání s povrchovými vodami. V povodí Dyje jsou významné vodní toky nadlepšovány upouštěním vody z vodních nádrží a průtoky jsou v případě Dyje na 34 procentech v Trávním Dvoře, Svratka na 26 procentech v Židlochovicích a Svitava na 31 procentech v Bílovicích nad Svitavou. Omezení či zákazy nakládání s povrchovými vodami vydaly v povodí Moravy už desítky obcí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down