06.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Praze 2 byla otevřena nová výdejna potravinové banky

Praha 2 otevřela na začátku června výdejnu potravinové banky, která se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice. Je určena po obyvatele Prahy 1 a Prahy 2 v tíživé finanční situaci, kteří si mohou vyzvednout potravinovou pomoc každé pondělí mezi 09:00 a 12:00. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí druhé městské části Andrea Zoulová. Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj má nyní podle svých webových stránek v metropoli čtyři výdejny.

"Praha 2 s potravinovou bankou spolupracuje již třetím rokem a jak zaměstnanci našeho humanitního odboru, tak charitativní organizace kvitují tuto rychlou pomoc pro potřebné a její provázanost na další služby," uvedla starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora pro sociální oblast Alexandra Udženija. Vedení Prahy nedávno schválilo potravinové bance pro Prahu a Středočeský kraj mimořádnou neinvestiční dotaci 2,5 milionu korun. Zájemci o podporu se při první návštěvě prokážou občanským průkazem, podle informací radnice musí také přinést doporučení sociálního odboru, úřadu práce nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Kromě Novoměstské radnice má banka v Praze výdejnu ve Vršovicích pro dlouhodobě nezaměstnané a osoby bez domova, na Novém Městě pro seniory a osoby se zdravotním průkazem a v Nuslích pro matky s dětmi, které mohou kromě potravin získat i pleny a další dětskou hygienu. Podle ředitelky banky Věry Douškové banka nefunguje jako supermarket a do tašek zaměstnanci dávají vždy ty potraviny, které jsou zrovna na skladě. "Bývají to těstoviny, rýže, mléko, sladkosti, cukr, pečivo, ovoce, zelenina, paštiky. Zkrátka cokoli zrovna svezou naši řidiči z potravinových řetězců," vysvětlila. V ČR je v současnosti 15 potravinových bank a jsou sdružené v České federaci potravinových bank. Získávají potraviny od obchodních řetězců, ze sbírek, evropského programu potravinové pomoci, od výrobců, pěstitelů či jednotlivců. V Praze banka rovněž zpracovává čerstvé potraviny, které se jí nepovede redistribuovat, v komunitní kuchyni a vaří pro důchodce ve dvou azylových domech. Zároveň se zabývá také osvětovou činností proti plýtvání potravinami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down