V Praze a Olomouci protestovali zemědělci

Za svoje požadavky demonstrovalo dnes v Praze před Úřadem vlády přibližně 200 zemědělců. V Olomouci se ze stejného důvodu sjelo před sídlo kraje kolem 150 traktorů. Rolníci požadují dorovnání přímých plateb po vstupu země do Evropské unie a finance na řešení současných problémů zemědělství.

„Uvidíme, jaké záruky nám zástupci vlády přednesou na Oblinářském fóru,“ uvedl předseda olomoucké krajské agrární komory Josef Hlavinka. Pokud vláda na pořadavky nepřistoupí, pohrozili zemědělci razantnějšími protesty. O případném dalším postupu zemědělců by měl 10. června jednat krizový štáb Agrární komory ČR.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas již předložil příslušný materiál na dnešní zasedání vlády. Vláda se podle něj pokusí najít tři miliardy korun na kompenzaci jejich ztrát.
Jak Palas uvedl, kumulovaná ztráta zemědělských podniků přesahuje šest miliard korun. Vzhledem k tomu, že se v úterý se zemědělci dohodl, označil jejich dnešní demonstraci za podpůrnou akci.
Olomoucká demonstrace byla po klidném průběhu rozpuštěna zhruba kolem půl desáté.
Podle tamní policie průjezd několika desítek traktorů ulicemi města nezpůsobil žádné vážnější komplikace v dopravě. Jak uvedla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová, nedošlo k sebemenším problémům. Řidiči traktorů i ostatní účastníci silničního provozu se chovali naprosto ukázněně a dodržovali předpisy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *