V připravované legislativě je návrh na dotaci myslivcům na zařízení pro noční lov divočáků

Myslivci v České republice budou možná čerpat dotace na nákup zařízení umožňujících noční vidění, a tím lov zvěře v noci. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády umístěného v elektronické knihovně připravované legislativy. Důvodem jeho zavedení je potřeba snížení stavů přemnoženého divokého prasete. Na návrh upozornil server Týden.cz.

Připravené nařízení zároveň počítá s navýšením příspěvků na užívání ekologických a k přírodě šetrných technologií při hospodaření v lese. Změny by navýšily výdaje státního rozpočtu zhruba o 20 milionů korun ročně.
Přemnožené prase divoké kromě škod na zemědělských plodinách a pozemcích škodí také tím, že loví a žere drobnou zvěř, jako jsou koroptve, bažanti, zajíci či malá srnčata.
Myslivci mohou od loňského léta legálně používat zaměřovače usnadňující lov zvěře v noci. Od 1. července začala platit novela, která upravuje podmínky, za nichž je možné takzvané noktovizory zakoupit. Stanovuje také pravidla, jak získat od policie povolení k používání těchto zařízení.
V Česku v posledních letech výrazně ubylo drobné zvěře, naopak je přemnožená spárkatá zvěř, zejména divoká prasata. Například počty koroptví byly v roce 2012 jen zhruba poloviční než v roce 2007, zajíců za stejné období ubylo takřka o pětinu. Mezi hlavní příčiny tohoto trendu podle myslivců patří změny v krajině, intenzivní zemědělství či tlak některých zvířat, mimo jiné právě divokého prasete.
Návrh také navyšuje sazby na vyklizování či přibližování dříví koněm či vypouštění ohrožených druhů, například tetřeva hlušce do přírody. Předkládaný materiál souvisí s novelou zákona o myslivosti. Tu loni v prosinci podepsal prezident Miloš Zeman. Dotace pro myslivce na jejím základě od ledna vyřizují krajské úřady, kompetence převzaly od Krajských agentur pro zemědělství a venkov (KAZV) zřizovaných ministerstvem zemědělství. Změnu kompetencí je třeba promítnout do prováděcího předpisu, uvedlo ministerstvo zemědělství v předkládací zprávě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down