V prvním čtvrtletí schodek agrárního obchodu poněkud klesl

Za první čtvrtletí letošního roku vykázala Česká republika v obchodě se zemědělským a potravinářským zbožím schodek 6,9 miliardy korun, což představuje meziroční pokles asi o 14 procent. Agrární export se zvýšil o 34 procent na 16,6 miliardy korun, dovoz stoupl o 15 procent na 23,5 miliardy korun. Agroweb o tom informovalo ministerstvo zemědělství.

Česko za první tři měsíce zvýšilo mimo jiné vývoz živých zvířat a masa, o čtvrtinu na 2,1 miliardy korun stoupl export mléka. Téměř trojnásobné byly proti stejnému období loni dodávky obilí na zahraniční trhy – dosáhly hodnoty 1,2 miliardy korun. Vývoz obilovin se od počátku roku postupně zvyšuje z lednových 67 tisíc na 166 tisíc tun v březnu.
Podle statistiky se ve čtvrtletí prudce zvýšil také vývoz ovoce a ořechů, jehož objem přes 600 milionů korun byl meziročně šestinásobný. Podle tajemníka Ovocnářské unie Martina Ludvíka ale takový údaj není věrohodný, protože exporty ovoce výrazně nevzrostly. Muselo by podle něj jít jedině o dovezené zboží, které se dále vyvezlo, ale to by se musel odpovídající nárůst objevit i v importech. Mezi dovozy se ve čtvrtletí projevil nárůst například u masa, mlékárenských výrobků, nápojů a lihovin a cukru a cukrovinek. Přes 80 procent agrárního obchodu Česko uskutečnilo se zeměmi EU, s nimiž vykázalo schodek 4,85 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *