23.05.2006 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V prvním čtvrtletí se schodek agrárního obchodu prohloubil

Česká republika vykázala v letošním prvním čtvrtletí v obchodě se zemědělskými a potravinářskými výrobky schodek 8,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o desetinu. Agrární vývoz stoupl v prvních třech měsících roku o desetinu na 18,2 miliardy korun, dovoz vzrostl stejným tempem na 26,7 miliardy korun. Agroweb o tom informovalo ministerstvo zemědělství.

Nejvyšší schodek, 1,9 miliardy korun, ČR za první čtvrtletí vykázala v obchodě s ovocem a ořechy. Následovalo maso a droby, kde záporné saldo při poklesu vývozu a stagnaci dovozu činilo 1,85 miliardy korun. Zhruba 1,65 miliardy byl schodek u tabákových výrobků, jejichž import se meziročně téměř zdvojnásobil.
Naopak významnější přebytek, 1,1 miliardy korun, měla ČR v obchodě s cukrovinkami. Zhruba 830 milionů činil kladný výsledek v obchodě s obilím a 742 milionů přebytek v obchodě s mlékem.
Největší podíl na vývozu měly mléko, vejce a med (15,2 procenta). Následovaly cukr a cukrovinky (10,3 procenta), potravinářské přípravky (osm procent), nápoje a lihoviny (7,8 procenta) a obilí (7,4 procenta). Na dovozu se nejvíce podílely maso a droby (9,1 procenta), ovoce a ořechy (devět procent), tabák a tabákové výrobky (8,2 procenta).
Do EU Česko v letošním prvním čtvrtletí vyvezlo agrární zboží za 15,3 miliardy korun. Import z unie dosáhl 22,1 miliardy korun. Záporné saldo s členskými státy tak dosáhlo 6,8 miliardy korun.
Přebytek celkové obchodní bilance ČR za první tři měsíce letošního roku dosáhl 27,3 miliardy korun, meziročně stoupl o 1,1 miliardy.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby výsledky nejsou překvapivé a prohlubování schodku zřejmě bude pokračovat. Rozměr českého zemědělství klesá, naproti tomu dovozy rostou, uvedl. Loni měla ČR v obchodě se zemědělskými a potravinářskými výrobky schodek 24,9 miliardy korun, což bylo meziroční zlepšení více než o pětinu. Podle Veleby ale pomohly hlavně vývozy přebytků obilí, tedy nezpracované suroviny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down