17.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V prvním roce kontrol biopotravin z dovozu vyhověly všechny vzorky

Všechny biopotraviny z dovozu, které v uplynulém roce kontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), splnily kritéria ekologické produkce. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě. Kontrolami dovážených biopotravin se po změně zákona začala SZPI zabývat loni v říjnu spolu se Státní veterinární správou a Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Do té doby kontroly spadaly pod Celní správu, která je nyní zodpovědná pouze za celní řízení.

Kontroly dovozu ekologické produkce

"Kontroly dovozu ekologické produkce probíhají v místech propouštění do volného oběhu, kterými jsou všechny krajské celní úřady v ČR. Kontrola dokumentace spočívá v kontrole certifikátů COI a přiložené dokumentace ve 100 procentech případů. Pro potenciálně rizikové komodity, které jsou zařazeny na takzvané guidelines pro členské státy, je stanovena minimální frekvence fyzických kontrol. Namátkové kontroly u ostatních komodit jsou prováděny na základě analýzy rizika," uvedl za SZPI Marek Bartík.

Letos probíhají kontroly již standardně

Od začátku loňského října potvrdila SZPI 1049 certifikátů COI a 289 výpisů z certifikátů COI. Všechny odebrané laboratorní vzorky splnily pravidla ekologické produkce, a mohly tak být vpuštěny na trh jako ekologické. "V průběhu prvních několika měsíců se SZPI setkávala s řadou dotazů od dovozců, které byly důsledkem změny kontrolního orgánu a letité praxe. Dotazy se týkaly zejména volby místa propouštění do volného oběhu a požadavku na dokumenty, které nebyli dovozci zvyklí přikládat. V letošním roce již kontroly probíhají zcela standardně," doplnil Bartík.*

Logo SZPI

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down