V Rakousku byl v sobotu zrušen celoplošný zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, jenž v alpské republice kvůli nebezpečí nákazy ptačí chřipkou platil od 19. února. Od pondělí však bude nadále trvat povinnost držet drůbež v uzavřených prostorech v takzvaných "rizikových oblastech", tedy zejména podél hlavních vodních toků a jezer, kde byla choroba u divokých ptáků nejčastěji zaznamenána. Totéž platí pro sektory s hustotou více než 750 kusů drůbeže na kilometr čtvereční.
V zemi byla poprvé zaznamenána ptačí chřipka u divokých opeřenců v polovině února. Od té doby v Rakousku objevili 110 uhynulých ptáků se smrtelně nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1, jenž může být přenosný i na člověka. Nařízení o celoplošném zákazu chovu drůbeže pod širým nebem mělo původně platit do konce dubna, ale vzhledem k přetrvávajícímu výskytu případů ptačí chřipky s H5N1 bylo prodlouženo do 12. května. Zatím poslední nález však v alpské republice zaregistrovali 26. dubna.
"Z toho vyplývá, že již není zapotřebí uplatňovat zákaz (volného chovu drůbeže) po celé zemi," prohlásila ministryně zdravotnictví Maria Rauchová-Kallatová. V Rakousku se zatím nevyskytl jediný případ přenosu viru na chovy drůbeže nebo na člověka. "Hrozbu nákazy ještě zcela vyloučit nelze," dodala na vysvětlenou k pokračujícím preventivním opatřením ve vybraných oblastech, která by měla trvat předběžně až do června.
Současně platí i třicetidenní lhůta ochranného režimu a zesíleného monitoringu v takzvaných rizikových zónách v pásmu tří a deseti kilometrů od míst nálezů uhynulých ptáků.