15.05.2006 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Rakousku zrušili zákaz volného chovu drůbeže

V Rakousku byl v sobotu zrušen celoplošný zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, jenž v alpské republice kvůli nebezpečí nákazy ptačí chřipkou platil od 19. února. Od pondělí však bude nadále trvat povinnost držet drůbež v uzavřených prostorech v takzvaných "rizikových oblastech", tedy zejména podél hlavních vodních toků a jezer, kde byla choroba u divokých ptáků nejčastěji zaznamenána. Totéž platí pro sektory s hustotou více než 750 kusů drůbeže na kilometr čtvereční.

V zemi byla poprvé zaznamenána ptačí chřipka u divokých opeřenců v polovině února. Od té doby v Rakousku objevili 110 uhynulých ptáků se smrtelně nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1, jenž může být přenosný i na člověka. Nařízení o celoplošném zákazu chovu drůbeže pod širým nebem mělo původně platit do konce dubna, ale vzhledem k přetrvávajícímu výskytu případů ptačí chřipky s H5N1 bylo prodlouženo do 12. května. Zatím poslední nález však v alpské republice zaregistrovali 26. dubna.
"Z toho vyplývá, že již není zapotřebí uplatňovat zákaz (volného chovu drůbeže) po celé zemi," prohlásila ministryně zdravotnictví Maria Rauchová-Kallatová. V Rakousku se zatím nevyskytl jediný případ přenosu viru na chovy drůbeže nebo na člověka. "Hrozbu nákazy ještě zcela vyloučit nelze," dodala na vysvětlenou k pokračujícím preventivním opatřením ve vybraných oblastech, která by měla trvat předběžně až do června.
Současně platí i třicetidenní lhůta ochranného režimu a zesíleného monitoringu v takzvaných rizikových zónách v pásmu tří a deseti kilometrů od míst nálezů uhynulých ptáků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 30MB (6% of 500MB)