V rámci programu Pestrá krajina bylo oceněno pět farem

Pět členských farem Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) bylo dnes oceněno v rámci programu Pestrá krajina 2022, který asociace pořádá. Cílem programu je představit sedláky, kteří nad rámec svých povinností realizují v krajině řadu přírodě prospěšných opatření, jako jsou například remízky, aleje, drobné vodní nádrže, zkrátka hospodaří zodpovědným způsobem ke krajině a půdě, produkují kvalitní lokální potraviny a celkově pozitivně ovlivňují své okolí. Uvedl to na slavnostním předávání cen v aule České zemědělské univerzity v Praze předseda hodnotitelské komise Daniel Pitek. 

I za rok 2022 vybrala hodnotitelská komise složená z řady odborníků na životní prostředí farmy, jejichž podnikání a činnosti jsou velmi pestré a inspirující. Zlatou medailí byly oceněny hned čtyři členské farmy ASZ ČR. Jednou z nich je Rodinná farma Michlovka hospodařící v režimu ekologického zemědělství ve vísce Michlova Huť u Vimperka. Dvě generace rodiny Novákových se věnují péči o 144 hektarů pozemků, především pastvin, a tří hektarů lesa. Hlavním zaměřením farmy je šlechtitelský chov šumavské ovce o počtu 350 bahnic a 35 beranů, nechybí ani 70hlavé stádo masného skotu plemene aberdeen-angus.  Další oceněnou je Farma Petra Horčíka z Litoměřicka, která obhospodařuje 750 hektarů luk a pastvin, několik desítek hektarů lesa a chov 500 kusů masného skotu plemene limousine v režimu ekologického zemědělství. Cenu si odnesli i zástupci Statku Kollertových, který se nachází v obci Suchý Důl nedaleko Police nad Metují. Kollertovi se věnují chovu více než 100 kusů mléčného skotu, přičemž k zajištění krmivové základny slouží 80 hektarů půdy ležící v CHKO Broumovsko v nadmořské výšce 500 až 600 metrů. Rodina stále udržuje tradici každodenního přístupu laktujicích krav na pastvinu po ranním dojení, což se velmi pozitivně projevuje na jejich zdraví a kondici. V nejvýchodnějším cípu naší země, na severovýchodním úpatí Moravskoslezských Beskyd sídlí v obci Karpentná Farma Petra Křižánka, která rovněž převzala ocenění. Jde o velmi rozmanité ekologické hospodářství s hlavním zaměřením na chov masného skotu v kontrole užitkovosti o počtu 140 kusů, ale také koní, nechybí ani drobné domácí zvířectvo. Kvůli zdejší unikátní zástavbě musí Křižánkovi přizpůsobit práci daným podmínkám a hospodařit na malých pozemcích mezi domy, celková obhospodařovaná rozloha činí zhruba 95 hektarů v 33 půdních blocích v osmi katastrech. Stříbrnou medailí v programu Pestrá krajina 2022 se může pochlubit Farma Křížov, hospodařící na východním úpatí bájného vrchu Blaník.*

Farma Křížov se může pochlubit stříbrnou medailí
Kollertovi se věnují chovu mléčného skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down