V registru využití půdy by mohly být i kontakty a druh pěstovaných plodin

V registru půdy, takzvaném systému LPIS, který informuje především o využití půdy, by mohly být i kontaktní údaje na zemědělce a zemědělské firmy. Mohly by v něm být i informace o druhu plodin, pokud je zemědělec uvede v žádosti o dotaci. Počítá s tím novela zákona o zemědělství, kterou ve sněmovně předložila pětice koaličních poslanců v čele s předsedou zemědělského výboru Michalem Kučerou.

Kučera řekl, že návrh připravilo Ministerstvo zemědělství a poslanci ho předkládají proto, aby ho Parlament stihl schválit do konce roku, protože jinak by mohlo být od příštího roku ohroženo čerpání evropských dotací do zemědělství.

Podle Kučery je potřeba vypořádat připomínky EU ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky v ČR. Vláda tento plán poslala do Bruselu začátkem letošního roku a připomínky dostala na konci dubna. Důvodem vzniku novely je vypořádání připomínek Bruselu a úprava právního rámce, popsal předseda zemědělského výboru. Strategický plán společné zemědělské politiky by měla Evropská komise schválit Česku v druhém pololetí. Musí ho schválit do konce roku, aby mohla v příštím roce vyplácet přímé platby, stojí v důvodové zprávě.

V případě doplnění údajů o druhu plodin argumentují předkladatelé tím, že jde o údaje, které veřejnost zajímají. Úmyslem předkladatele je umožnit, aby se veřejnost dozvěděla, co se pěstuje, píšou v důvodové zprávě. Údaje o plodinách pro daný rok budou viditelné až po podání jednotné žádosti o dotace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down