V Rumunsku schválili zákon, který nařizuje obchodníkům zvýšený prodej domácích potravin

Rumunský parlament schválil zákon, který nařizuje supermarketům, aby 51 procent u nich prodávaného masa, ovoce, vajec a zeleniny tvořily rumunské produkty. Cílem nového právního předpisu je podpora domácích zemědělců, uvedla agentura AP.

V Poslanecké sněmovně, která má 378 členů, zvedlo pro zákon ruku všech 293 hlasujících poslanců, žádný nebyl proti. Normativní akt se vztahuje pouze na maloobchodní prodejny s obratem vyšším než v přepočtu 54 milionů korun ročně.

Obchodníkům hrozí za porušení tohoto právního předpisu pokuta 100 000 až 150 000 lei (600 000 až 900 000 Kč). V případě opakovaného nerespektování normy může být prodejna uzavřena.

Sdružení velkých maloobchodníků se nové nařízení nelíbí. Tvrdí, že podkopává moderní obchod a navíc zbavuje zákazníky možnosti výběru.

Aby vstoupil v platnost, musí zákon ještě podepsat prezident Klaus Iohannis. Agentura AP poznamenala, že není jasné, zda nový právní předpis splňuje pravidla hospodářské soutěže.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down