V rybníku Medenice na Kutnohorsku se objevil herpes virus

V rybníku Medenice na Kutnohorsku se objevil herpes virus, rybáři dnes museli všechny ryby zlikvidovat. Jde o první ohnisko ve Středočeském kraji, řekl Pavel Bohatec z krajské veterinární správy. Podle Josefa Víty ze společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora, které rybník Medenice patří, bylo vyloveno a utraceno pět až šest tun ryb.

"Máme jediné ohnisko, dnes tam jsou všechny ryby likvidovány. Byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření na pásma dozoru a ochranné pásmo," uvedl Bohatec. Víta odpoledne řekl, že rybník už je vypuštěný a vydezinfikovaný. O uhrazení nákladů spojených s výlovem nakažených ryb i jejich likvidací bude společnost žádat ministerstvo zemědělství.
Virus není přenosný na člověka, ale mohl by se rozšířit do dalších chovů. Stejná nákaza se objevila i na dalších místech republiky, například v Pardubickém a Moravskoslezském kraji či v Praze.
Rybník Medenice si chce pronajmout známý rybář a cestovatel Jakub Vágner. Podle starosty Josefa Viktory v něm bude chovat velké sumce. Vágner si už dříve od města pronajal rybníky Katlov a Pohan a vybudoval u nich areál pro sportovní rybolov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down