25.06.2014 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V sadech na Rokycansku sklidí kvůli mrazům polovinu jablek

Podprůměrnou úrodu jablek v celém jihozápadním regionu očekávají letos Sady Schwarz z Vranova na Rokycansku, největší jablečné plochy v Plzeňském kraji. Je to důsledek silného mrazu v polovině dubna a počátkem května, tedy v době, kdy už byly stromy díky teplé zimě v plném květu. Navíc pokračuje sucho, kdy mohou plody ze stromů opadávat. Úroda bude padesátiprocentní oproti průměru, tedy kolem 500 tun jablek. Uvedl to spolumajitel sadů Richard Schwarz.

O letošních výkupních cenách bude jasno až na počátku sklizně, tedy začátkem srpna, kdy bude definitivně daná úroda, kterou mohou ještě negativně zasáhnout třeba kroupy. Loni prodávaly sady dvěma velkoobchodům kilogram jablek za šest až osm korun. Na pultech supermarketů se pak objevovaly za 20 a 30 korun. Sady prodávají už 30 procent produkce ze dvora za průměrné ceny mezi 12 až 15 korunami za kilogram.

Zhruba 30 procent letošní úrody prodají letos sady jako průmyslová jablka deseti německým a rakouským zpracovatelům na výrobu koncentrátu. Jejich cena bude podle Schwarze nižší než loni, tedy mezi dvěma až 2,50 koruny za kilogram. To je dáno tím, že po loňské velké úrodě je stále ve skladech v Polsku, Itálii, Rakousku i Nizozemsku hodně konzumních jablek. Ty se začnou při nové sklizni vyskladňovat, aby bylo místo na novou úrodu, a budou se prodávat na zpracování, což srazí cenu průmyslových jablek, kterou dostanou sady Richard Schwarz, vysvětlil spolumajitel sadů.

Podle Schwarze na tom v západních a jižních Čechách jsou ještě hůře než jablečné sady pěstitelé třešní, které většinou pomrzly ze 100 procent, a švestek, které mrazy zničily z 90 procent. Podle Schwarze jsou na tom špatně i drobní zahrádkáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down