V sadech u Buchlovic pokračuje sklizeň jablek, kvůli suchu jsou mnohdy menší

Úroda v ovocných sadech společnosti Lukrom plus u Buchlovic na Uherskohradišťskuje je letos mírně nadprůměrná. Brigádníci nyní ze stromů češou jablka odrůd Golden Delicious, Idared a Jonagold. Sklizené už jsou odrůdy Topaz, Rubín, Šampion a Melrose. Kvůli letnímu suchu je však většina jablek menších než obvykle, uvedl vedoucí sadů Jaromír Tabarka.

Zatímco loni se v sadech u Buchlovic urodilo zhruba 360 tun jablek, letos by to mohlo být okolo 450 tun. Konzumních jablek, která mají průměr nejméně 6,5 centimetru, je však pouze asi pětina. Zhruba 80 procent úrody připadá na takzvaná průmyslová jablka, která jsou menší. Může za to především velmi suché léto, sady navíc nemají závlahu. "V růstové fázi nebyla voda. A ještě tam byl stres z vysokých teplot, takže jablka nerostla," řekl Tabarka.
Průmyslová jablka se využívají například při výrobě džusů, moštů nebo přesnídávek. Zákazníci si je kupují také na kvas pro výrobu pálenek, případně na sušení. Sběr letních odrůd v sadech začal počátkem srpna, letošní sklizeň by podle Tabarky měla skončit do 10. listopadu. Podstatná část úrody průmyslových jablek však zůstane na stromech. "Poslední roky už to tak dopadá. Nevyplatí se jablka sbírat," uvedl vedoucí sadů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down