Výše pokuty za překročení individuální mléčné kvóty v uplynulém kvótovém roce nemile zaskočila některé producenty. Především ty, kteří zaplatí několikanásobně vyšší sankce než dříve ohlášený průměr 1,43 koruny za kilogram. Čtrnáct producentů odvede za přečerpání kvóty dávku dokonce nad deset korun za kilogram. Chovatelská veřejnost vytýká Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF), že nedostatečně informoval o hrozících postizích.
„Fond podcenil informovanost zemědělců. Nikdo nečekal, jak se ve výpočtu dávky za překročení kvóty projeví tuk. Příště by už všichni měli být obeznámeni se systémem výpočtu,“ uvedl viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný.
Za zavádějící označil dřívější informace o sankcích, zejména o vlivu referenčního tuku na stanovení pokuty předseda orlickoústecké agrární komory Oldřich Žďárský. „Sliby, že stát vyjednal vyšší referenční tuk, v praxi moc nepomohly,“ kritizuje.
Producent si podle ředitele Zemědělského svazu ČR Jiřího Burdycha sám nemohl spočítat, jaká sankce ho čeká, ač vzorec pro její stanovení obsahuje vládní nařízení k mléčným kvótám. „Propočet je poměrně složitý, navíc zemědělec nemůže znát některé údaje, které má k dispozici jenom SZIF po skončení kvótového roku,“ dodal.
Také na SZIF uznávají, že vzoreček pro výpočet pokuty je složitý. „Nicméně každému, kdo projeví zájem, s výpočtem pomáháme. Jsou k tomu vyškoleny pracovnice na zvláštní telefonní lince a poradí i zaměstnanci z příslušného oddělení fondu,“ reagovala jeho mluvčí Jitka Sluková. Doplnila, že po odběratelích, kteří dostali sdělení o zahájení správního řízení, obdrželi písemnou informaci o vyměření sankce také všichni producenti.
Z celkem 2864 držitelů dodávkových mléčných kvót přečerpalo svůj limit 1464 producentů. Drtivá většina z nich – 1231 – uhradí pokutu v intervalu od 0,2 do 1,43 koruny za kilogram, upřesnila Sluková. Dávku nad průměrných 1,43 koruny odvede 176 zemědělců, přičemž u 108 z nich činí do dvou korun za kilogram. U dalších 47 se sankce pohybuje od dvou do pěti korun. Sedm producentů přijde přečerpání kvóty na pět až deset korun za kilogram. Čtrnáct chovatelů zaplatí pokutu nad deset korun za kilogram. „Velké odchylky, které jsou v sankcích, vyplývají z toho, že skutečný tuk je nižší než referenční,“ poznamenala mluvčí SZIF.
Česko překročilo národní kvótu o 16 832 tun. Do konce září za to musí Bruselu odvést pokutu 148,9 milionu korun.
Agrární komora podle Pavla Novotného předpokládá, že v tomto kvótovém roce Česko národní kvótu nepřečerpá. „S tím, jak se snižuje cena mléka, klesá i produkce. Řadě producentů se nevyplatí usilovat o vysokou užitkovost při zvýšených nákladech,“ uvedl. Národní limit se také zvedne o restrukturalizační rezervu 55,8 tisíc tun mléka. Ta se má rozdělit podle klíče daného vládním nařízením ke kvótám. Představenstvo agrární komory původně chtělo, aby se rezerva rozdělila mezi producenty, kteří svou kvótu překročili. Po kritice členské základny od tohoto požadavku ustoupilo.