13.08.2004 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Sapardu jsme byli nejšikovnější

Česká republika jako jediná z deseti kandidátských zemí plně využila finanční prostředky vyčleněné na program Sapard, a dokonce jejich čerpání o 15 procent překročila. Informovala o tom Zuzana Roldánová ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Na druhém místě skončilo Estonsko, které však vyčerpalo pouze 98 procent peněz, které program nabízel.

Také ostatní pobaltské stáry si vedly poměrně úspěšně Litva použila 84 procent a Lotyšsko 73 procenta prostředků. Naopak nejméně využívaly peníze za Sapardu Maďarsko (33 %) a Polsko (43 %). Slovensko zužitkovalo 63 procent prostředků.
V porovnání s ostatními kandidátskými zeměmi měla České republika nejvíce realizovaných opatření, celkem devět, zatímco v jiných zemích byla realizována pouze čtyři opatření. Také v dynamice čerpání finančních prostředků zaujímá ČR první místo ze všech kandidátských zemí. Celkem se uskutečnilo pět kol přijímání žádostí. První kolo bylo zahájeno v dubnu 2002 a příjem žádostí byl definitivně ukončen posledního dne loňského roku. Nejvíce peněz bylo u nás v rámci Sapardu vyčleněno na rozvoj venkova, na druhém místě bylo opatření zlepšující zpracování a marketing zemědělských produktů a třetí bylo opatření, které se týká investic do zemědělského majetku, převážně do stájí pro skot a prasata.
Na 1658 schválených projektů byly u nás uzavřeny smlouvy v celkové výši 4,3 miliardy korun, přičemž z tohoto objemu bylo ke konci letošního července vyplaceno zhruba 2,5 miliardy korun na 1160 projektů. Další platby budou podle Roldánové následovat v plánovaných termínech tak, jak žadatelé postupují s realizací investic. Poslední podpory mají být vyplaceny v roce 2006 ovšem kontroly správného použití prostředků z programu poběží až do roku 2009.
Předvstupní program Sapard byl určen pro deset kandidátských zemí s cílem zaměřit uchazečské státy na priority společné zemědělské politiky a rozvoje venkova a naučit je používat finanční postupy a kontrolní mechanismy, které jsou praktikovány v unii. Od letošního prvního ledna byla Agentura Sapard začleněna do organizační struktury Státního zemědělského intervenčního fondu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down