V soutěži Vinoforum odborníci hodnotili 224 vzorků vín

Odborníci v Brně hodnotili 224 vzorků vín, které vinaři přihlásili do 26. ročníku putovní mezinárodní soutěže Vinoforum. Většina vín je z České republiky a Slovenska, účastní se také vinaři se vzorky z Maďarska, Německa a Rakouska a také dva vzorky z Francie. UVedl to jeden ze zakladatelů soutěže, slovenský profesor enologie, Fedor Malík.

Ideou soutěže je porovnávat středoevropská vína s víny z jiných částí Evropy. Soutěž pak napoví, jaké jsou trendy a co lidé rádi pijí, řekl Malík. Vzorky hodnotí čtyři pětičlenné komise.

Výsledky budou již dnes, pořadatelé je představí 9. prosince v Kongresovém centru na brněnském výstavišti od 10 do 16 hodin. Zájemci si mohou koupit vstupenku a poté oceněná vína neomezeně degustovat. Obvykle se účastní 400 až 500 lidí, kteří mají víno rádi, řekl ředitel letošního ročníku Miroslav Musil.

Vzorků je letos méně než v minulých letech, ale podle pořadatelů jich je stále hodně. Vinaři letos měli nižší úrodu kvůli mrazům i suchu, zároveň je konkurence soutěží a výstav vín velká. Například vinaři z Čech se nepřihlásili, protože jejich produkce je taková, že ji mají už nyní vyprodanou, poznamenal Malík.

Přestože počty vzorků z ČR a Slovenska jsou zhruba vyrovnané, za dobu od roku 1989 se stav vinohradnictví v obou zemích obrátil. Zatímco v daném období výměra jihomoravských vinohradů vzrostla zhruba dvojnásobně na 19 000 hektarů, na Slovensku klesla na třetinu na 9000 hektarů. A podle Malíka někteří slovenští vinaři vyrábějí víno z cizích hroznů a tváří se, že je jejich. Zajímavé také je, že na Slovensku koupíte moravská vína, ale opačně to tak není, řekl Malík.

Soutěž se každý rok koná jinde, v minulých letech se uskutečnila například na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku či Polsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down