30.11.2006 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V soutěži Zemědělec roku 2006 zvítězila společnost Luka z Jihlavska

V Soutěži Zemědělec roku 2006, kterou již několik let vyhlašuje vydavatelství Profi Press ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské ekonomiky, vyhrála společnost Luka z Jihlavska. Na druhém místě skončila firma Agros Haná z Prostějovska. Třetí místo obsadila Zemědělská společnost Skalsko z Mladoboleslavska. Výsledky soutěže byly dnes vyhlášeny na semináři k hodnocení a perspektivám českého zemědělství v Národním muzeu.

Podniky přihlášené do soutěže jsou hodnoceny podle ekonomických ukazatelů, které umožňují vzájemně porovnat zemědělské podniky různých právních forem a velikostí. Hodnocení Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky vychází z propočtu ukazatelů finančního zdraví, jako jsou rentabilita, aktivita nebo likvidita. Spolupořadateli soutěže jsou ministerstvo zemědělství, Agrární komora, Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků. Vítěz získal od sponzorů šek na 150 000 korun, druhé místo bylo oceněno částkou 100 000 korun a třetí sumou 50 000 korun.
Podnik Luka, který obsadil první příčku v soutěži Zemědělec roku 2006, hospodaří podle ředitelky Aleny Novákové v bramborářské oblasti na Jihlavsku na výměře kolem 1500 hektarů.V rostlinné produkci se zaměřuje na obilí, řepku a brambory. .V živočišné výrobě se věnují chovu dojnic. Jako druhá v soutěži se umístila firma rodinného typu Agros Haná z Prostějovska. Hospodaří na 660 hektarů a má šest pracovníků. Od roku 2003 zrušila chov prasat a specializuje se na rostlinnou výrobu. Třetí místo obsadila Zemědělská společnost Skalsko z Mladoboleslavska. Má 2800 hektarů půdy a orientuje se jak na rostlinnou, tak živočišnou produkci. Pěstuje obilí, cukrovku, olejniny a krmné plodiny. Její základní stádo představuje 500 krav a 250 prasnic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down