V srpnu začnou dotační výzvy v novém Operačním programu Životní prostředí

První dotační výzvy v Operačním programu Životní prostředí 2021–2027 (OPŽP) budou vyhlášeny v srpnu. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) to uvedl Ondřej Charvát v tiskové zprávě. Program nabídne z fondů EU 61 miliard korun. Největší částka, přes 14 miliard korun, bude na projekty zlepšující přístup k pitné vodě a hospodaření s ní. Podpora cílí hlavně na obce a kraje, o některé dotace si však budou moci požádat i domácnosti a firmy. Žádosti o dotace z OPŽP spravuje Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP).

"Operační program Životní prostředí poskytne další zdroje na snižování spotřeby a tím i vysokých účtů za energie pro obce i domácnosti. Nabídne peníze na nové čistírny odpadních vod a vodovody pro místa, která mají problémy s dodávkami pitné vody," uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Dodala, že dotace obcím pomohou i s modernizací sběrných dvorů či zavedením efektivnějších způsobů sběru odpadů. "První výzvy začneme vyhlašovat ještě do konce léta," podotkla ministryně.

Projekty zlepšující přístup k vodě a hospodaření s ní podpoří OPŽP částkou 14,1 miliardy korun, na úspory energie v budovách a snižování emisí skleníkových plynů půjde 12,2 miliardy korun. Pro ochranu přírody a zeleň ve městech je v programu 10,6 miliardy korun, adaptaci na změnu klimatu a prevenci katastrof pak podpoří dohromady 10,2 miliardy korun. Na projekty zlepšující odpadové hospodářství je v programu 7,1 miliardy korun, na výstavbu obnovitelných zdrojů energie pak přispěje sedmi miliardami korun.

Návrh OPŽP schválila Evropská komise minulý týden s dalšími sedmi programy pro Česko, které pokrývají období 2021 až 2027. Skrze tyto programy může země čerpat 550 miliard korun z fondů EU. Schválení programu Spravedlivá transformace, posledního z balíku, se očekává v srpnu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down