24.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Texasu se znovu objevil vysoce nebezpečný virus ptačí chřipky

U malého hejna drůbeže na farmě v severovýchodním Texasu se objevil stejný virus ptačí chřipky jako minulý měsíc. Kvůli němu bylo na základě úředního rozhodnutí vybito 48 tisíc kusů kuřat. Příslušné úřady amerického státu nařídily vzhledem k opakovanému výskytu testování tisíců kuřat ze sousedních farem.

Podle státní veterinární komise bylo hejno čtrnácti kuřat infikováno stejným virem H7N3 jako před měsícem. Hejno infikovaných kuřat však nevykazovalo žádné příznaky onemocnění, což nasvědčuje mírnější formě nemoci, uvedla mluvčí této komise Carla Everettová. Hejno čtrnácti kuřat bylo však okamžitě zabito a spáleno, uvádí se v prohlášení komise.
Výskyt ptačí chřipky zasáhl letos už několik drůbežích farem v amerických státech – Texasu, Marylandu, New Jersey, Delaware a Pennsylvania. Na základě toho byl v únoru zakázán dovoz drůbeže, drůbežího masa, vajec a veškerých ptáků z USA do států Evropské unie. K zákazu se připojila i Česká republika.
Vysoce nakažlivý Virus ptačí chřipky H5N1 je vysoce nakažlivý a nebezpečný lidem . Koncem loňského roku se rozšířil po celé Asii. Epidemie si vyžádala životy 24 lidí, šestnáct ve Vietnamu a osmi v Thajsku. V jejím důsledku byly vybity miliony kuřat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down