19.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Trhových Svinech šetří výrobou tepla spalováním biomasy

Spalování biomasy má výrazný ekologický i ekonomický přínos. To oceňují v Trhových Svinech na Českobudějovicku, kde letos vybudují už druhý ekologický kotel na spalování dřevního odpadu. Podle místostarostky města Ivany Božákové náklady na výrobu tepla se snížily zhruba o třetinu a navíc se nezatěžuje životní prostředí. Hodnoty zplodin ve spalinách jsou totiž hluboko pod platnými normami.

Druhý ekologický kotel na spalování dřevního odpadu, tedy biomasy, uvedou ještě letos do provozu Trhové Sviny na Českobudějovicku. Město vedly k investici 95 milionů korun, z níž díky dotaci uhradí jen asi pětinu, více než čtyřleté zkušenosti s prvním kotlem, řekla místostarostka. Ten při dodávkách tepla a teplé užitkové vody pro úřady, školy a další instituce a 280 bytů v panelových i rodinných domech nahradil kotelnu na zemní plyn. Ta je nyní záložním zdrojem.
Na investici 95 milionů korun město získalo 80 procent dotace ze Státního fondu životního prostředí, zbytek pokryje bankovním úvěrem. Projekt počítá i s vybudováním 1,5 kilometru teplovodu, nový kotel bude zásobovat teplem 50 rodinných domů z individuální bytové výstavby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down