V unii bude letos nižší sklizeň

Sklizeň se v Evropské unii jen zvolna rozjíždí. Přestože vzhledem k rozmarnému letošnímu létu můžeme čekat ještě nějaké nemilá překvapení, zveřejnila COPA/COGECA počátkem července první odhady letošní úrody a jejich srovnání s loňskou skutečností. Údaje jsou rozděleny na předpokládané výsledky původní evropské patnáctky, desítky států, které přistoupily v roce 2004, a dvojice posledních nováčků – Bulharska a Rumunska. V Evropské sedmadvacítce se očekává celkově nižší sklizeň než v loňském roce.

Z olejnin by měl být nejvýraznější pokles u slunečnice – oproti loňskému roku téměř o třetinu. Naopak o zhruba stejný podíl by se mělo letos zvýšit množství sójových bobů. V absolutním množství jde však o obtížně srovnatelné položky, protože sóji se v unii pěstuje daleko méně než slunečnice. Výměry olejnin se meziročně sice zvýšily, ale ve srovnání s loňským rokem se však letos očekává nižší výnos.
O devět procent by se letos oproti loňsku mělo sklidit obilovin. Celková výměra obilnin byla v celé evropské sedmadvacítce loni o 4,3 procenta větší než letos. V absolutních číslech nejvíce poklesla plocha osetá pšenicí. Naopak se zvýšila rozloha polí s čirokem a ostatními obilninami, ve srovnání s poklesem výměry pšenice jde však jen o velmi malá čísla.
Tabulky nabízejí i srovnání výnosů jednotlivých plodin v evropské patnáctce, desítce a dvojce. Markantní rozdíly hodnot jsou v neprospěch nováčků zejména u pšenice, ale i kukuřice, ječmene a dalších obilnin. V olejninách přebíjí desítka patnáctku jen ve výnosech slunečnice.
COPA/COGECA upozorňují, že předpověď letošní sklizně spolu s nízkými cenami může vést k tomu, že farmáři letos nezasejí tolik ozimů pro příští úrodu. Výkupní ceny nepokryjí náklady, varují. Produkce obilí tak podle představitelů evropských zemědělských organizací v hospodářském roce 2010/2011 ještě více poklesne, což bude mít vliv nejen na budoucí ceny obilí, ale také na jeho na zásoby. Pokles průměrného výnosu není podle nich jen výsledkem působení klimatickým změn, ale je dán zejména nižším hnojením a omezením používání pesticidů. To vede ke snížení a zastavení dlouhodobých investic v sektoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *