V unii budou testovat prasata z USA a Kanady

V Evropské unii se budou testovat prasata dovážená z USA a Kanady na smrtící virus, který v Severní Americe zabil miliony selat. Dohodly se na tom dnes členské státy EU. Jde o další opatření poté, co se unijní představitelé na začátku května dohodli na nových požadavcích pro výrobky z vepřové krve, které se mohou používat ke krmení selat.

Testování živých prasat má ochránit související odvětví před virem prasečího epidemického průjmu (PEDv), uvedla podle agentury Reuters Evropská komise. Virus již způsobil značné ztráty v chovu prasat v USA a přispěl k tomu, že ceny vepřového tam vystoupily na rekord. Provádění testů v EU prý má být dočasné.
Spojené státy a Kanada loni do EU vyvezly zhruba 900 prasat za účelem dalšího šlechtění. Prasata určená na jídlo EU dovážet nemusí. Sama totiž ročně vyprodukuje 22 milionů tun vepřového, což je víc, než spotřebuje.
Komise, která je výkonným orgánem Evropské unie, také požádala Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), aby se zabýval novými kmeny viru, což má prý pomoci důkladnějšímu pochopení situace.
Boj s virem pokračuje ve Spojených státech. Tamní ministr zemědělství Tom Vilsack chovatelům nařídil, aby začali ohlašovat případy nakažení virem, a slíbil uvolnit přes 26 milionů dolarů na potlačení nákazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down