21.07.2005 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Ústeckém kraji očekávají nadprůměrnou úrodu, i když ne výjimečnou

Letošní průměrný výnos sklizně obilovin v Ústeckém kraji dosáhne zhruba pěti tun z hektaru. Loňských výjimečných 5,4 tuny z hektaru to sice nebude, ale jistě bude nadprůměrná, uvedl předseda ústecké krajské agrární komory František Loudát. Ze 107 tisíc hektarů ploch osetých obilninami sklidili zemědělci v tomto kraji na Lounsku a Litoměřicku zatím asi 700 hektarů, rychlejší postup sklizně totiž brzdí deštivé počasí.

Výměra osetých ploch zůstala na úrovni loňského roku. Ozimá pšenice zaujímá 53 000 hektarů, což je o 7000 hektarů méně než loni. Naproti tomu jarní ječmen se rozkládá na 30 400 hektarech ploch, což je meziročně o 6000 hektarů větší plocha. Výrazný nárůst ploch je u řepky, jež loni zmrzla a téměř celou úrodu bylo nutné zaorat. Posiluje i hořčice a slunečnice," sdělil Loudát.
Na rozdíl od ostatních krajů nemají ústečtí zemědělci výrazné problémy se skladovacími prostory, většině se už loňská úroda podařila prodat. Pdole Loudáta by se letos mohl do odbytu navíc výrazněji promítnout export vzhledem k extrémnímu suchu ve Španělsku, Portugalsku a Itálii.
Za nedostatečné označil nabízené výkupní ceny, jež se pohybují od 2400 do 2600 korun za tunu potravinářské pšenice. Za tunu krmného obilí obchodníci nabízejí 2000 až 2100 korun. Aby pěstitelé pokryli podle Loudáta alespoň náklady, museli by dostat přes 3000 korun za potravinářskou a mezi 2600 až 2800 korunami za krmnou pšenici.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down