07.07.2005 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Ústeckém kraji připravují stroje na sklizeň obilí, do porostů vjedou asi 20. července

Zemědělci v Ústeckém kraji již připravují kombajny a další stroje pro sklizeň obilí. Žně by se v této oblasti měly rozběhnout pravděpodobně do dvou týdnů, asi 20. července, stejně jako vloni, sdělil předseda Agrární komory Ústeckého kraje František Loudát.

I když se zemědělci letos nedočkají úrody jako v předcházejícím roce, bude úroda dobrá, jistě více než průměrná, uvedl Loudát. Připomněl, že vloni se abnormálně sklidilo 620 tisíc tun obilí.
Loudát poukázal na problémy se skladováním. Některé sklady jsou ještě plné loňské úrody. Několik pěstitelů se právě kvůli přebytku obilí rozhodlo přejít na pěstování například lnu nebo technického konopí. Právě kvůli nedostatku skladovacích prostor budou zřejmě podle Loudáta výkupní ceny na začátku sklizně velmi nízké. Proto se letos projeví boje o ceny. Uvedl, že obchodníci zkoušejí nabízet za tunu potravinářské pšenice okolo 2400 korun. Pěstitelé jsou ale ochotni prodávat obilí až okolo 3000 korun za tunu, což je hranice rentability. Náklady například na naftu se zvyšují, cena přitom zůstává, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down