V Ústeckém kraji se nákazy u zvířat nešíří, myslivci dostali peníze za divočáky

V Ústeckém kraji se nákazy u zvířat, která sleduje krajská veterinární správa, v loňském roce nešířila. V regionu nebylo žádné velké ohnisko ptačí chřipky, žádný případ včelího moru. Myslivci za divočáky zastřelené či nalezené na Děčínsku dostali skoro tři miliony korun. Inspektoři se připravují na možné zavlečení afrického moru prasat, který byl potvrzen u sedmi divočáků v sousedním Libereckém kraji. Novinářům to řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy (KVS) Lenka Hanušová.

V pohotovosti byla krajská veterinární správa kvůli africkému moru prasat nedávno. "Před dvěma týdny jsme řešili podezření na africký mor prasat. Na Teplicku byla nalezena dvě uhynulá prasata s výraznými příznaky tohoto onemocnění, dalo by se říci učebnicový příklad. Okamžitě se začala řešit všechna opatření. Po několika hodinách jsem se dozvěděla, že odebrané vzorky byly na přítomnost afrického moru negativní, tomu jsem zprvu ani nechtěla věřit," uvedla Hanušová.
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divokých prasat, proto je myslivci vyhledávají. Oblast s intenzivním odlovem byla v pohraničí vyhlášena v prosinci 2021 kvůli šíření nákazy v Polsku a Německu. Koncem loňského roku testy potvrdily nákazu v Libereckém kraji, poté bylo pásmo intenzivního odlovu zrušeno.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down